The average expenditure per student (based on average daily attendance) for a ce
ID: 3234897 • Letter: T
Question
The average expenditure per student (based on average daily attendance) for a certain school year was $10, 337 with a population standard deviation of $1560. A survey for the next school year of 148 randomly selected students resulted in a sample mean of $10, 520. Do these results indicate that the average expenditure has changed? Use a = 0.10. Source World Almanac. State the hypotheses and identify the claim with the correct hypothesis. H_0: mu $10337 H_1: mu $10337 This hypothesis is a test. Find the value(s). Enter the values in ascending order and round the answer to two decimal places. Critical values are andExplanation / Answer
= 0.10.
So, it means that confidence interval is 90%
Thus, critical values are + 1.645 (SD)
+ 1.645 (SD) = 10337 + 1.645(1560/sqrt(148)) = 10337 + 210.94 = 10547.94
- 1.645 (SD) = 10337 - 1.645(1560/sqrt(148)) = 10337 - 210.94 = 10126.06
Critical values are 10126.06 and 10547.94
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.