Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A population has a mean mu = 21 and standard deviation sigma = 11. Find the r-sc

ID: 3234519 • Letter: A

Question

A population has a mean mu = 21 and standard deviation sigma = 11. Find the r-score for a population value of 40. A) 1.7 B. 3.6 C) 0.6 D) 19 Indicate which student has the higher z score. Art Major X = 46 X = 50.5 s = 5.2 Theater Major X = 70 X = 75.1 s = 7.3 A) Both students have the same score. B) The art major has a higher score than the theater major. C) The theater major has a higher score than the art major. D) Neither student received a positive score; therefore, the higher score cannot be determined. What is the set of all possible outcomes of a probability experiment? A) events B) a Venn diagram C) an outcome D) the sample space So far this season, the university's football team has executed 155 running plays, 143 passing plays, and 19 "trick" plays. What is the probability that the team will not execute a trick play? A) 0.064 B)0.06 C) 0.936 D)0.94 Box A contains the numbers 1, 2, 3, and 4, Box B contains the numbers 5, 6, 7, and 8. A number is first drawn from Box A and then another number from Box B. Using the figure below, how many outcomes are possible if both numbers are even? A) 8 B) 6 C) 4 D) 16

Explanation / Answer

Answers

28. A. 1.7

Hint: Z-score = (40 - 21)/11 = 1.7

29. C) The theater major has a higher score than art major

Hint:

Art major z-score = (46 - 50.5)/5.2 = -0.865

Theater major z-score = (70-75.1)/7.3 = -0.699

30. D) the sample space

The set of all possible outcomes of a probability experiment is the sample size.

31. D) 0.94

Hint:

Total number of plays = 155 + 143 + 19 = 317

P (The team will not execute a trick play) = 1 - (19/317) = 0.94

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote