A box contains four 40-W bulbs, five 60-W bulbs and six 75-W bulbs. Bulbs are se
ID: 3233536 • Letter: A
Question
A box contains four 40-W bulbs, five 60-W bulbs and six 75-W bulbs. Bulbs are selected randomly and without replacement. To two decimal point accuracy, the probability that at least two bulbs must be selected to obtain one that is rated 75 W is: a. 0.70. b. 0.89. c. 0.93. d) 0.60. e. none of the above. If a population proportion p is unknown, the number of subjects that would need to be sampled such that a 95 percent confidence interval for p has an interval width of at most two percentage points is: a. 193. b. 1068. c. 9604. d. 38416. e. none of the above.Explanation / Answer
problem 7)
Box contains four 40-W bulbs,five 60-W bulbs, six 75-W bulbs
total no of bulbs = 4+5+6 = 15
probabilty that first bulb selected is of 75-W = 6/15 = 0.4
probability that at least two bulbs must be selected to obtain one that is rated 75-W = probabilty that first bulb selected is not of 75-W = 1- probabilty that first bulb selected is of 75-W = 1- 0.4 = 0.6
5)
let n be the number of subjects that need to be sampled
standard deviation of p = [p*(1-p)/n]0.5
interval width of p = 2*1.96*(standard deviation of p)
maximum value for standard deviation of i.e for p=0.5 = [0.5*(1-0.5)/n]0.5 = [0.25/n]0.5
maximum interval width of p = 2*1.96*[0.25/n]0.5
but given that max interval width is 2% or 0.02
2*1.96*[0.25/n]0.5 = 0.02 => (0.25/n) = (0.01/1.96)2 =0.00002603082
0.25/n = 0.00002603082
n = 0.25/0.00002603082 = 9604
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.