Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The seller is competing on behalf of a client who will bring to the company a si

ID: 3233136 • Letter: T

Question

The seller is competing on behalf of a client who will bring to the company a significant investment of money. If he manages to bring the account will receive a bonus of $50,000 otherwise your bonus will be $10,000 for the effort. Taking into account the experience of the seller the probability that manages to capture the customer is 35% and 65% of that with all your effort does not reach it.

26. The expected yield is

to. $6,500

b. $17,500

c. $24,000

d. $24,955

27. Is the variance by

to. $364,000,000

b. $300,000,000

c. $275,000,000

d. $200,000,000

28. Is the standard deviation by

to. $39,700

b. $27,000

c. $21,780

d. $19,079

29. The expected performance of capturing customer is

to. $24,000

b. $20,000

c. $17,500

d. $15,000

Explanation / Answer

26) =24000

27)variance =940000000-(24000)2 =364000000

28) std deviation=(364000000)1/2 =19079

29)expected performance of capturing customer =17500

x P(x) xP(X) x^2P(X) 50000 0.35 17500 875000000 10000 0.65 6500 65000000 Total 24000 940000000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote