A manufacturer of halogen bulbs knows that 39% of the production of their bulbs
ID: 3232136 • Letter: A
Question
A manufacturer of halogen bulbs knows that 39% of the production of their bulbs will be defective. Suppose knows that a consumer purchases a package of 300 bulbs. Calculate the mean and the standard deviation of the number of bulbs that can be expected to be defective. Use correct notation. x bar = 9, s = 3.0 mu = 90, sigma = 7.9 x bar = 90, s = 7.9 x bar = 900, s = 295 mu = 9, sigma = 3.0 Would it be unusual for 16 of the bulbs to be defective? Justify your answer. A) No, because 16 is within 3 standard deviations of the mean. B) Yes, because 16 is within 2 standard deviation of the mean. C) No, because 16 is more than 2 standard deviations from the mean. D) No, because 16 is within 2 standard deviations of the mean. E) Yes, because 16 is more than 2 standard deviations from the mean.Explanation / Answer
p=0.03 and n=300
a) expected number of defective bulbs is n*p=0.03*300=9
b) standard deviation is sqrt(n*p*(1-p))=sqrt(9*0.97)=2.95
16 is not within 2 standard deviations (i.e 9+2*2.95=14.9)
thus answer is E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.