A random sample of 100 automobile owners in the state of Virginia shows that an
ID: 3231970 • Letter: A
Question
A random sample of 100 automobile owners in the state of Virginia shows that an automobile is driven on average 23,500 kilometers per year with a standard deviation of 3900 kilometers. Assume the distribution of measurements to be approximately normal
a) Construct a 95% confidence interval for the average number of kilometers an automobile is driven annually in Virginia.
b) What can we assert with 95% confidence about the possible size of our error if we estimate the average number of kilometers driven by car owners in Virginia to be 23,500 kilometers per year?
Explanation / Answer
Soln: Given: n = 100, = 3,900 km,x = 23,500 km
a) 99% confidence interval From Table , z/2 = z.025 = 1.96
_x - z/2 /n < µ < x + z/2 /n
23,500 – 1.96(3,900)/100 < µ < 23,500 + 1.96(3,900)/100
22735.6 < µ < 24,264.4
b) Error 1.96(3,900)/100
764.4 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.