Determine whether the hypothesis test involves a sampling distribution of means
ID: 3231777 • Letter: D
Question
Determine whether the hypothesis test involves a sampling distribution of means that is a normal distribution Student t distribution, or neither Claim: mu = 957. Sample data n = 23, x - 968, s - 30. The sample data appear to come from a normally distributed population with sigma = 29. Student t Normal Neither Use the given data to find the minimum sample size required to estimate the population proportion. Margin of error 0.04, confidence level 90%, from a prior study, p is estimated by 0.16 202 228 684 9Explanation / Answer
(5) Since the population standard deviation is known, we use a normal distribution
(6) z- score for 90% confidence is z = 1.6449
E = 0.04, p = 0.16, q = 0.84
N = (z/E)^2 * pq
N = (1.6449/0.04)^2 * 0.16 * 0.84 = 228
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.