A transportation safety analyst found a relation between average daily traffic (
ID: 3231550 • Letter: A
Question
A transportation safety analyst found a relation between average daily traffic (ADT) of highways and number of crashes per year. He selected four highways and developed a regression equation. The regression equation is: Number of crashes 2.5 + 9.2 X (your X is actually log^ADT_10) Use the data table for answering parts in below a) Find the 90% prediction interval for the predicted mean number of crashes on a highway X = 4. Assuming S_e = 0.99 and S_x = 0.59 b) Is this interval likely to be usefulExplanation / Answer
(a) 90% prediction interval for X= 4
so predicted value y or say number of crashes when X = 4 say average daily traffic ADT = 104 = 10000
y^ = 2.5+ 9.2 * 4 = 39.3
so 90% prediction interval = y^ +- tcrit .se
where se = standard error of prediction = sy.x sqrt [ 1 + 1/n + (x0 -xbar)2 /SSx]
Here x0 = 4 and xbar = 3.845 and SSx = 0.59 ; syx = 0.99
se = 0.99 * sqrt [ 1 +1/4 + (4 - 3.845)2 /0.59]
se = 0.99 * 1.136 = 1.125
here tcritical = 2.920 for alpha = 0.1 and dF = n-2 = 2
90% prediction interval = y^ +- tcrit .se = 39.3 +- 2.920 * 1.125
= (36.015, 42.585)
(b) Role of prediction interval
A prediction interval is an estimate of an interval in which future observations will fall, with a certain probability, given what has already been observed. So here there is total certainty not like a confidence interval which are certain for some perticular percentage.So, now we are sure that any future value of X will given number if crashes values in between this interval. So, numbe of traffic density if 10000, then numbe of crashes will be in between 36 and 42.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.