A consumer organization estimates that over a 1-year period 17% of cars will nee
ID: 3231548 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1-year period 17% of cars will need to be repaired once, 9% will need repairs twice, and 3% will require three or more repairs. What is the probability that a car chosen at random will need. a) no repairs? b) no more than one repair? c) some repairs? a) The probability that a car will require no repairs is (Do not round) b) The probability that a car will require no more than one repair is (Do not round) c) The probability that a car will require some repairs is (Do not round)Explanation / Answer
1)
The probability that a car will require no repair is:
P(None) = 1 - (0.17 + 0.09 + 0.03)
P(None) = 1 - 0.29
P(None) = 0.71
2) The probability that a car will require no more than one repair is:
No repair + One Repair = 0.71 + 0.17 = 0.88
3) The probability that a car will require some repair is:
0.17 + 0.09 + 0.03 = 0.29
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.