A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old fe
ID: 3231390 • Letter: A
Question
A doctor wants to estimate the mean HDL cholesterol of all 20- to 29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the mean HDL cholesterol within 4 points with 99% confidence assuming s = 14 3 based on earlier studies? Suppose the doctor would be content with 95% confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required? A 99% confidence level requires subjects. (Round up to the nearest subject.) A 95% confidence level requires subjects. (Round up to the nearest subject.) How does the decrease in confidence affect the sample size required? A. Decreasing the confidence level decreases the sample size needed. B. Decreasing the confidence level increases the sample size needed. C. The sample size is the same for all levels of confidence.Explanation / Answer
here margin of error E =4
std deviation s= 14.3
for 99% CI, z=2.5758
hence sample size =(z*s/E)2 =~85
for 95% ; z=1.96
hence sample size =(z*s/E)2 =~50
option A is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.