A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will nee
ID: 3231343 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will need to be repaired once, 7% will need repairs twice, and 3% will require three or more repairs. What is the probability that a car chosen at random will need a) no repairs? b) no more than one repair C) some repairs? a) The probability that a car will require no repairs is. (Do not round.) b) The probability that a car will require no more than one repair is. (Do not round.) c) The probability that a car will require some repair is. (Do not round.)Explanation / Answer
Percentage of cars which requires repair>
Percentage of cars which need two repair = 7%
Percentage of cars which need three or more repair = 3%
a) The probability that a car will require no repair is given as
1 - (0.15 + 0.07 + 0.03) = 1 - 0.25 = 0.75
b) The probability that a car will require no more than one repair is given as
P(No repair) + P(one repair) = 0.75 + 0.15 = 0.90
c) The probability that a car will require some repairs is given as
P(One repair) + P(Two repair) + P(three or more repair) = 0.15 + 0.07 + 0.03 = 0.25
Final Answers:
a) 0.75
b) 0.90
c) 0.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.