Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm wanted to see if there was a significant difference between two neighbori

ID: 3231342 • Letter: A

Question

A firm wanted to see if there was a significant difference between two neighboring communities in terms of their usage of social media. A random survey of 150 households in the first community showed the 55% of the respondents used social media frequently. In the second community, of a random survey of 200 households, 120 used social media frequently. Assuming a significance level of .01, test the hypothesis that the two communities are statistically equivalent with respect to the usage of social media. A sample of 400 female consumers of a product had a mean age of 33 with a standard deviation of 5, and a sample of 500 male consumers had a mean age of 32 with a standard deviation of 3. Can the mean ages of the female and male populations of consumers be considered significantly different at a significance level of .05 (meaning at 95% confidence level)

Explanation / Answer

1) The first step is to state the null hypothesis and an alternative hypothesis.

Null hypothesis: P1 = P2

Alternative hypothesis: P1 P2

Here P1 = 0.55, P2 = 120/200 = 0.6

Here the significance level is given as 0.01

Now we need to calculate the pooled sample proportion and the standard error.

Pooled sample proportion can be calculated as below:

p = (p1 * n1 + p2 * n2) / (n1 + n2)

Here p1 = 0.55, p2 = 0.6, n1 = 150, n2 = 200

So p = (0.55 * 150 + 0.60 * 200)/ (150 + 200) = 0.5785714

Standard error can be calculated as below:

SE = sqrt{ p * ( 1 - p ) * [ (1/n1) + (1/n2) ] }

SE = sqrt{ 0.5785714 * (1 - 0.5785714) * [ (1/150) + (1/200) ] }

= sqrt{ 0.2438265 * [0.01166667] }

= sqrt{ 0.002844643 } = 0.05333519

Now we can calculate the z score as below:

z = (p1 - p2) / SE

= (0.55 - 0.6)/0.05333519

= -0.9374674

Since we have a two-tailed test, the P-value is the probability that the z-score is less than -0.9374674 or greater than 0.9374674.

From the z table calculator, we can see that

P(z < -0.9374674) = 0.17426, and P(z > 0.9374674) = 0.17426. Thus, the P-value = 0.17426 + 0.17426 = 0.34852

As the p value is greater than 0.01, we can not reject the null hypothesis.

That means the two communities are statistically equivalent with respect to the usage of social media.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote