Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with

ID: 3230545 • Letter: T

Question

The inside diameter of a randomly selected piston ring is a random variable with mean value 14 cm and standard deviation 0.08 cm. If X bar is the sample mean diameter for a random sample of n = 16 rings, where is the sampling distribution of X bar centered and what is the standard deviation of the X bar distribution? (Enter your standard deviation to five decimal places.) center cm standard deviation cm Answer the questions posed in part (a) for a sample size of n = 64 rings. (Enter your standard deviation to five decimal places.) center cm standard deviation cm For which of the two random samples, the one of part (a) or the one of part (b), is X bar more likely to be within 0.01 cm of 14 cm? Explain your reasoning. X bar is more likely to be within 0.01 cm of 14 cm in sample (a) because of the decreased variability with a smaller sample size. X bar is more likely to be within 0.01 cm of 14 cm in sample (b) because of the decreased variability with a larger sample size. X bar is more likely to be within 0.01 cm of 14 cm in sample (a) because of the increased variability with a smaller sample size X bar is more likely to be within 0.01 cm of 14 cm in sample (b) because of the increased variability with a larger sample size.

Explanation / Answer

= 14

= 0.08

a) n = 16

Mean = = 14

standard deviation = / sqrt(n) = 0.08 / sqrt(16) = 0.02

b) n = 64

Mean = = 14

standard deviation = / sqrt(n) = 0.08 / sqrt(64) = 0.01

c) Option-B)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote