Problem 1(15 pts) A student is studying for the test which has 40 questions. Eac
ID: 3229810 • Letter: P
Question
Problem 1(15 pts) A student is studying for the test which has 40 questions. Each question is a multiple choice question with 6 options. The student studied 25% of the content of the test. The rest of the test he will randomly pick the answer.
(A) (1pt) Find P(Score = 5) Is this 1 or 0? Since we expect the student to answer at least 10 questions correctly
(B) (2pts) Find P(Score = 30) (1^10)*(()^20)*(()^10)
(C) (2pts) Find P(Score = k) (1^10)*(()^(k-10))*(()^(40-k))
(D) (3pts) What should student expect for his score? 10+()*30 = 15
(E) (5pts) The student would like to be 95% confident in his score result. Compute the 95% CI for the student.
(F) (2pts) The student needs 13 points on the test to get B. Can he be 95% confident that he will get B on the test? Explain!!!!
Explanation / Answer
(A) (1pt) Find P(Score = 5) Is this 1 or 0? Since we expect the student to answer at least 10 questions correctly
so it should be 0 as we are talking about exact probability here if it is asked that P(score>5) then it would be 1.
(B) (2pts) Find P(Score = 30) = it would be when student will get 20 marks out of 30 unknown questions.
so P( score = 30) = 30C20 * (1/6)20 * (5/6)10 this value is less than 0.0001 so it is about to be 0.
(C) (2pts) Find P(Score = k) = 30Ck-10 * (1/6)k-10 * (5/6)40-k
(D) (3pts) What should student expect for his score? 10+()*30 = 15
(E) (5pts) The student would like to be 95% confident in his score result. Compute the 95% CI for the student.
Here mean score = 10 + np =15
Here 10 is the fixed part and 5 is the variable part so confidence interval will be applied on variable part only
so number of marks in unknown questions are Here n = 30 and p = 1/6
SEo = sqrt [ 1/6 * 5/6 * 30] = 2.0412
so 95% confidence interval for unknown questions = 5 +- Z0.05 * sqrt [ n * p * (1-p) ]
= 5 +- 1.96 * sqrt [ 30 * 1/6 * 5/6] = 5 + 1.96 * 2.04124 = ( 1.00, 9.00)
so 95 % confidence interval is = 10 + (1.00, 9.00) = ( 11, 19)
so it is 95 % chance that he will score between 11 and 19
(F) (2pts) The student needs 13 points on the test to get B. Can he be 95% confident that he will get B on the test? Explain!!!!
Probability of him getting marks above 95% = Pr ( Marks >= 13; 15; 2.0412)
Z = ( 13 - 15)/ 2.0412 = - 0.98 => p- value from Z - table = 0.1635
so Probability of him getting marks above 95% = 1 - 0.1635 = 0.8365
so, no he can not be 95% confident that he will get B on the test.
This can also be detemined by answer of question (E). One can be 95% sure to get 11 or more marks and as marks are increasing, his probability of getting that marks will be lower than 95%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.