Give a typed answer Suppose that 53% of all registered voters prefer presidentia
ID: 3229550 • Letter: G
Question
Give a typed answer
Suppose that 53% of all registered voters prefer presidential candidate Smith to presidential candidate Jones. (You can substitute the names of the most recent presidential candidates.)
a. In a random sample of 100 voters, what is the probability that the sample will indicate that Smith will win the election (that is, there will be more votes in the sample for Smith)?
b. In a random sample of 100 voters, what is the probability that the sample will indicate that Jones will win the election?
c. In a random sample of 100 voters, what is the probability that the sample will indicate a dead heat (fifty-fifty)?
d. In a random sample of 100 voters, what is the probability that between 40 and 60 (inclusive) voters will prefer Smith?
Explanation / Answer
Solution:
Part a
Here, we have to use normal approximation to binomial distribution. We are given n = 100 and p = 0.53, q = 1 – p = 1 – 0.53 = 0.47
So we have,
Mean = n*p = 100*0.53 = 53 and
SD = sqrt(n*p*q) = sqrt(100*0.53*0.47) = 4.990992 or 5 approximately
Here, we have to find the probability that the sample will indicate that Smith will win.
This means we have to find P(X>50)
By adding continuity correction 0.5, we have to find P(X>50+0.5) = P(X>50.5)
P(X>50.5) = 1 – P(X<50.5)
Z = (X – mean) / SD
Z = (50.5 – 53) / 5 = -0.5
P(X<50.5) = P(Z<-0.5) = 0.308538
P(X>50.5) = 1 – P(X<50.5) = 1 - 0.308538 = 0.691462
Required probability = 0.691462
Part b
Here, we have to find the probability that the sample will indicate that Jones will win.
This means we have to find P(X>50)
For Jones, winning probability = 1 – 0.53 = 0.47
So, mean = n*p = 100*0.47 = 47
SD = sqrt(npq) = sqrt(100*0.47*0.53) = 5 approximately
By adding continuity correction 0.5, we have to find P(X>50+0.5) = P(X>50.5)
P(X>50.5) = 1 – P(X<50.5)
Z = (50.5 – 47)/5 = 0.7
P(X<50.5) = P(Z<0.7) = 0.758036
P(X>50.5) = 1 – 0.758036 = 0.241964
Required probability = 0.241964
Part c
Here, we have to find P(X=50)
By adding and subtracting continuity correction, we have to find
P(49.5<X<50.5) = P(X<50.5) – P(X<49.5)
P(X<50.5) = P(Z<-0.5) = 0.308538
Now, we have to find P(X<49.5)
Z = (49.5 – 53)/5 = -0.7
P(X<49.5) = P(X<-0.7) = 0.241964
P(49.5<X<50.5) = P(X<50.5) – P(X<49.5)
P(49.5<X<50.5) = 0.308538 - 0.241964 = 0.066574
Required probability = 0.066574
Part d
Here, we have to find P(40<X<60)
n = 100 and p = 0.53, q = 1 – p = 1 – 0.53 = 0.47
Mean = n*p = 100*0.53 = 53 and
SD = sqrt(n*p*q) = sqrt(100*0.53*0.47) = 4.990992 or 5 approximately
P(40<X<60) = P(X<60) – P(X<40)
First we have to find P(X<60)
Z = (60 – 53)/5 = 1.4
P(X<60) = P(Z<1.4) = 0.919243
Now, we have to find P(X<40)
Z = (40 – 53)/5 = -2.6
P(X<40) = P(Z<-2.6) = 0.004661
P(40<X<60) = P(X<60) – P(X<40)
P(40<X<60) = 0.919243 - 0.004661 = 0.914582
Required probability = 0.914582
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.