Suppose SAT scores are normally distributed with a mean of 1000 (out of 1600) an
ID: 3229238 • Letter: S
Question
Suppose SAT scores are normally distributed with a mean of 1000 (out of 1600) and a standard deviation of 200.
What must your score be (at least) if you are in the top 5% of students?
Suppose the SAT offers certificates of excellence to any student with a score above 1250. If you know that a randomly-chosen student has been awarded a certificate of excellence, what is the probability the student has a score above 1400?
If you pick students randomly and one-at-a-time, how many will you have to pick before finding a student with a score below 700?
Explanation / Answer
Mean = 1000
Standard deviation = 200
For top 5%,
P(X < A) = 0.95
P(Z < (A - mean)/standard deviation) = 0.95
P(Z < (A - 1000)/200) = 0.95
(A - 1000)/200 = 1.645
A = 1329
SAT score must be at least 1329 if you are in the top 5% of students
P(1250 < X < 1400) = P(X < 1600) - P(X < 1250)
= P(Z <4) - P(Z < (1250-1000)/200)
= 1 - P(Z < 1.25)
= 1 - 0.8944
= 0.1056
P(1400 < X < 1600) = P(X < 1600) - P(X<1400)
= P(Z < 4) - P(Z < (1400-1000)/200)
= 1 - P(Z < 2)
= 1 - 0.9772
= 0.0228
If you know that a randomly-chosen student has been awarded a certificate of excellence, the probability the student has a score above 1400 = P(X>1400)/P(X>1250)
= 0.0228/0.1056 = 0.2159
Probability of a student having score below 700 = P(Z < 700-1000)/200)
= P(Z < -1.5)
= 0.0668
Number of people you have to pick before finding a student with a score below 700 = 1/0.0668 = 15
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.