A political pollster is conducting an analysis of sample results in order to mak
ID: 3229197 • Letter: A
Question
A political pollster is conducting an analysis of sample results in order to make predictions on election right. Assuming a two-candidate election. If a specific candidate receives at 54% of the vote is the sample, that candidate will be forecast as the winner of the election. You select a random sample of 100 voters. Complete parts (a through (c) below. a. What is the probability that a candidate will be forecast as the winner when the population percentage of her vote is 50.1%? The probability is that a candidate will be forecast as the winner when the population percentage of her vote is 50.1% (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
Solution:
Given = 0.501,p = (1- )/n
= (0.501(1-0.0501)/100
= 0.05.
P (p > 0.55) = P (Z > 0.98) = 1.0 – 0.8365 – 0.1035
= 0.06
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.