An animal shelter has a 67% adoption rate of puppies. of all puppies in the shel
ID: 3227808 • Letter: A
Question
An animal shelter has a 67% adoption rate of puppies. of all puppies in the shelter, 65% live to be 7 years older. Of the puppies who are adopted, 75% live to be 7 years or older. What is probability that a randomly selected puppy in the shelter will get adopted and live 7 or more years? b) The probability of a plant going to seed is 27%. The probability of that same type of plant surviving the winter is 31%, and the probability of both is 14%. What is the probability that randomly selected plant will go to seed or survive the winter?Explanation / Answer
P( Adopted) = 0.67
P(Not adopted) = P(NA) = 0.33
P(Live/Adopted) = 0.75
Required probability = P(Adopted)*P(Live/adopted)= 0.67*0.75 = 0.5
b) Required probability = P(Seed) + P(survive winter) - P( Both) = .27+.31-.14 = 0.44
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.