The data below are the final exam scores of 10 randomly selected history student
ID: 3227306 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
a) Scatter Plot b) Correlation coefficient = 0.847 Since 0.847 is much closer to one, we can say that there is a strong uphill correlation between the number of hours studied and scores obtained. c) Coefficient of Determination = R2 = (0.847)2 = 0.717 R squared = 71.7% Interpretation : 71.7% of the variation in final scores can be explained by considering the hours the students studied. d) y = 5.04x + 56.11 Slope = 5.04 Interpretation : If the hours studied increases by 1 then we predict that the score of the student will increase by 5.04 e) Regression equation is y = 5.04x + 56.11 Given x = 7 hours To find y y = 5.04 (7) + 56.11 y = 91.39 Thus the predicted test score of a student who studies for 7 hours is 91.39
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.