A card is randomly selected from an ordinary deck of playing cards. Find The odd
ID: 3227057 • Letter: A
Question
A card is randomly selected from an ordinary deck of playing cards. Find
The odds in favor of drawing a face card
The odds against drawing a king
The odds in favor of getting a king
The odds against drawing a diamond
The odds against drawing a face card
The odds in favor of drawing a diamond
In an exclusive county club, 68% of the members play bridge and drink champagne. And 83% of members play bridge. If a memeber is selected at random, find the probability the member drinks champagne, given that the member plays bridge. (Keep the anwer with two decimal places)
In a Calculus class there are 11 freshmen and 15 sophomores; 5 of the sophomores are females, and 8 of the freshmen are males. If a student is selected at random.
The probability of selecting a sophomore or a male is
The probability of selecting a sophomore is
The probability of selecting a male is
The probability of selecting a sophomore male is
Explanation / Answer
1. a) P( drawing a face card ) = 12 / 52 = 3/13 since face cards : jack - 4, king - 4, Queen - 4
odds in favor of drawing a face card = 3: 13-3 = 3:10
b) P( drawing a king card ) = 4 / 52 =1 / 13 since kings - 4
odds against of drawing a king card = 13-1 : 1 = 12:1
c)
P( drawing a king card ) = 4 / 52 =1 / 13 since kings - 4
odds favour of drawing a king card = 1:13-1 = 1 :12
d)
P( drawing a diamond card ) = 13 / 52 =1 / 4 since diamonds= 13
odds against of drawing a diamond card = 4-1 : 1 =3:1
e)
P( drawing a face card ) = 12 / 52 = 3/13 since face cards : jack - 4, king - 4, Queen - 4
odds against of drawing a face card = 13-3 : 3 = 10 : 3
f)
P( drawing a diamond card ) = 13 / 52 =1 / 4 since diamonds= 13
odds favour of drawing a diamond card = 1 : 4-1 = 1:3
2)
p(the member drinks champagne/ the member plays bridge)
= P(the member drinks champagne and the member plays bridge) / P(the member plays bridge)
= 0.68 / 0.83 = 0.8193
3)
From the given data,
The probability of selecting a sophomore or a male
= P(sophomore ) + P(male) - P(sophomore and male)
= 15/ 26 + 18/26 - 10/26 = 23/26 =0.8846
The probability of selecting a sophomore is 15/26 = 0.5769
The probability of selecting a male is 18/26 = 0.6923
The probability of selecting a sophomore male is 10/26 = 0.3846
males female Total freshmen 8 3 11 sophomores 10 5 15 Total 18 8 26Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.