A Cl is desired for the true average stray-load loss mu (watts) for a certain ty
ID: 3226785 • Letter: A
Question
A Cl is desired for the true average stray-load loss mu (watts) for a certain type of induction motor when the line current is held at 10 amps for a speed of 1500 rpm. Assume that stray-load loss is normally distributed with sigma = 3.1. (Round your answers to two decimal places.) (a) Compute a 95% Cl for mu when n = 25 and x = 55.2. (b) Compute a 95% Cl for mu when n = 100 and x = 55.2. (c) Compute a 99% Cl for mu when n = 100 and x = 55.2. (d) Compute an 82% Cl for mu when n = 100 and x = 55.2 (e) How large must n be if the width of the 99% interval for mu is to be 1.0? (Round your answer up to the nearest whole number.)Explanation / Answer
confifence intervel= xbar+/-z*s?sq.root n
a)z value for 95%=1.96
55.2+/- 1.96*3.1/sq.root25
=55.2+/-1.96*3.1/5
=(53.9848,56.4152)
b)
55.2+/-1.96*3.1/10
55.2+/-0.6076
54.5924,55.8076
c)
99% z=2.576
=55.2+/-2.576*3.1/10
=55.2+/-0.79856
=55.99856,54.40144
d)
82%,z=1.34
55.2+/-1.34*3.1/10
55.2+/-0.4154
(54.7846,55.6154)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.