Suppose that you are in the real estate business. You are considering constructi
ID: 3226070 • Letter: S
Question
Suppose that you are in the real estate business. You are considering construction of an office block. The land would cost $50,000 and construction would cost a further $300,000. You foresee a shortage of office space and predict that a year from now you will be able to sell the building for $400,000. Thus, you would be investing $350,000 now in the expectation of realizing $400,000 at the end of the year. Assume an interest rate of 7%. a. How much would you have to invest in it in order to receive $400,000 at the end of the year? b. Suppose that you have identified a possible tenant who would be prepared to rent your office block for 3 years at a fixed annual rent of $16,000. You forecast that after you have collected the third year’s rent the building could be sold for $450,000. What is the NPV?
Explanation / Answer
a) r= interest rate = 0.07
X * (1+ r) = 400000
X*(1+0.07) = 400000
X = 400000/1.07 = 373831
Hence, we have to invest 373831 in order to get 400000 at the end of 1 year.
B) This assumes that rent cash flows at the start of the year 0. We sell the building after completing the lease of 3 years.
NPV = -373831 + 16000/1 +16000 / 1.07^1 + 16000/1.07^2 + 450000/1.07^3 = 38431
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.