A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that eac
ID: 3225662 • Letter: A
Question
A local retail store must place orders for Christmas in advance. Assume that each ornament costs the chain $2. Furthermore, assume that each ornament can be sold for a retail price of $8. If the ornaments are still on the shelves after Christmas, they can be sold at the original cost of $2. The probability distribution of consumer demand for these ornaments (in hundreds) during the upcoming Christmas season has been assessed by the market research specialists and is presented below. Finally, assume that the chain must purchase the ornaments in lots of 100 units.
Demand (in hundreds)______ Probability
4 ______________________ 0.50
5 _________________________0.30
6 __________________________0.20
What is the optimal strategy for order quantity?
A) 400
B) 500
C) 600
D) Both B and C.
Explanation / Answer
let us assume that optimal stratergy for order quantity be X hunderd units
Expected no of orders = 4*0.50+5*0.30+6*0.20 = 4.7
lets us caluclate profit when he orders 1,2,3,4,5,6 hundred units
Expected profit when he orders 1 hundred unit = 1*800 - 1*200 = 600 . (no wastage in this case )
Expected profit when he orders 2 hundred unit = 2*800 - 2*200 = 1200 (no wastage in this case )
Expected profit when he orders 3 hundred unit = 3*800 - 3*200 = 1800 (no wastage in this case )
Expected profit when he orders 4 hundred unit = 4*800 - 4*200 = 2400 (no wastage in this case )
Expected profit when he orders 5 hundred unit = 0.5*(4*800)+0.5(5*800) - 5*200 = 2600
Expected profit when he orders 6 hundred unit = 0.5*(4*800)+0.3(5*800)+0.2(6*800) - 6*200 = 1600+1200+960-1200 = 2560
so answer is (B) 500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.