The Centers for Disease Control periodically takes large randomized surveys to t
ID: 3225559 • Letter: T
Question
The Centers for Disease Control periodically takes large randomized surveys to track of health of Americans. In a survey of 11, 207 adults in 1980, 47% were overweight. In a survey of 4431 adults in 2004, 66% were overweight. Give a 95% confidence interval for difference between the true proportions of overweight Americans in 2004 and 1980. (a) Find the point estimate. (b) Find the standard error of this estimate. (c) Find the margin of error for a 95% confidence interval (d) Find a 95% confidence interval for difference between the true proportions of overweight Americans in 2004 and 1980.Explanation / Answer
Part-a :
Points estimate of difference in proportion=phat1-phat2=0.47-0.66=-0.19
Part-b
Standard error of difference in proportion SED=sqrt(phat1*(1-phat1)/n1+ phat2*(1-phat2)/n2)
=sqrt(0.47*(1-0.47)/11207+0.66*(1-0.66)/4431))
=0.0085
Part-c
For 95% confidence interval critical z=1.96
So margin of error E=1.96*SED=1.96*0.0085=0.0167
Part-d
95% confidence interval for difference =( phat1-phat2)±E
=-0.19±0.0167
=(-0.2067 -0.1733)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.