Salaries of 3636 college graduates who took a statistics course in college have
ID: 3225366 • Letter: S
Question
Salaries of
3636
college graduates who took a statistics course in college have a mean,
x overbarx,
of
$ 62 comma 500$62,500.
Assuming a standard deviation,
sigma,
of
$14 comma 66314,663,
construct a
9090%
confidence interval for estimating the population mean
mu.
Click here to view a t distribution table.
LOADING...
Click here to view page 1 of the standard normal distribution table.
LOADING...
Click here to view page 2 of the standard normal distribution table.
LOADING...
$nothing less than<muless than<$nothing
(Round to the nearest integer as needed.)
Explanation / Answer
n = 36
x-bar = 62500
s = 14663
% = 90
Standard Error, SE = /n = 14663 /36 = 2443.833333
z- score = 1.644853627
Width of the confidence interval = z * SE = 1.64485362695147 * 2443.83333333333 = 4019.748122
Lower Limit of the confidence interval = x-bar - width = 62500 - 4019.74812199824 = 58480.25188
Upper Limit of the confidence interval = x-bar + width = 62500 + 4019.74812199824 = 66519.74812
The 90% confidence interval is [$58480, $66520].
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.