A TV show, Linsay and Tobias, recently had a share of 15, meaning that among the
ID: 3224306 • Letter: A
Question
A TV show, Linsay and Tobias, recently had a share of 15, meaning that among the TV sets in use, 15% were tuned to that show. Assume that an advertiser wants to verify that 15% share value by conducting its own survey, and a pilot survey begins with 17 households having TV sets in use at the time of a Linsay and Tobias broadcast.
A)Find the probability that none of the households are tuned to Lindsay and Tobias.
b) Find the probability that at least one household is tuned to Lindsay and Tobias.
c) Find the probability that at most one household is tuned in to Lindsay and Tobias.
Explanation / Answer
ans=
Use binomial probability
p = 0.15
q = 0.85
n = 17
for a, r = 0
so 17C0 • 0.85^17 = 0.063... or about 6.3%
for b, it's 1 = P(none) so 93.7$
for c, it's P(none) + P(one), which is 17C1 • 0.15 ^ 1 • 0.85 ^ 16 = 0.189... or about 18.9%,
so 18.9 + 6.3 is about 25.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.