The mean annual tuition and fees for a sample of 9 private colleges was $30,100
ID: 3223878 • Letter: T
Question
The mean annual tuition and fees for a sample of 9 private colleges was $30,100 with a standard deviation of $5500 . A dotplot shows that it is reasonable to assume that the population is approximately normal. You wish to test whether the mean tuition and fees for private colleges is different from $33,000.
Compute the value of the test statistic and state the number of degrees of freedom.
-0.527; 9 degrees of freedom
-0.527; 8 degrees of freedom
-1.582; 8 degrees of freedom
-1.582; 9 degrees of freedom
A)-0.527; 9 degrees of freedom
B)-0.527; 8 degrees of freedom
C)-1.582; 8 degrees of freedom
D)-1.582; 9 degrees of freedom
Explanation / Answer
mean = 33000, x =30100, s = 5500, n = 9
t = ( x - mean) / ( s / sqrt(n))
= ( 30100 - 33000) / ( 5500/ sqrt(9))
= -1.582
degrees of freedom = 8
c) -1.582 , 8 degrees of freedom
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.