One home run percentage it the number of home runs per 100 times at bat A random
ID: 3223833 • Letter: O
Question
One home run percentage it the number of home runs per 100 times at bat A random sample of 43 professional baseball players gave the following data for home percentages (a) Use a calculator with mean and standard deviation keys to find x and s. (b) Compute a 90% confidence inlets al for the population mean mu of home run percentages for all professional baseball players. (c) Compute a 99% confidence interval for the population mean mu of home ran percentages for all professional baseball players (Round your answers to two decimal places.) lower limit % upper limit %Explanation / Answer
mean x=2.2930
s=1.401
b) given n=43, z=1.645
2.2930+/- 1.645*1.401/sq.root 43
2.2930+/- 0.351
1.942,2.644
c)n=43, z=2.575
2.2930+/- 2.575*1.401/sq.root43
2.2930+/-0.550
1.743,2.843
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.