Thirty-one small communities in Connecticut (population near 10,000 each) gave a
ID: 3223710 • Letter: T
Question
Thirty-one small communities in Connecticut (population near 10,000 each) gave an average of x = 138.5 reported cases of larceny per year. Assume that is known to be 42.7 cases per year.
(a) Find a 90% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities. What is the margin of error? (Round your answers to one decimal place.)
(b) Find a 95% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities. What is the margin of error? (Round your answers to one decimal place.)
(c) Find a 99% confidence interval for the population mean annual number of reported larceny cases in such communities. What is the margin of error? (Round your answers to one decimal place.)
Explanation / Answer
n =31 , mean = 138.5 , s = 42.7
a) z value for 90%CI = 1.645
CI = mean + / - z * ( s / sqrt(n))
= 138.5 + / - 1.645 * (42.7 / sqrt(31))
= (125.88 , 151.12)
Lower limit = 125.88
Upper limit = 151.12
margin of error = z * (s/sqrt(n))
= 1.645 * (42.7 / sqrt(31))
= 12.616
b)
z value for 95% CI = 1.96
CI = mean + / - z * ( s / sqrt(n))
= 138.5 + / - 1.96 * (42.7 / sqrt(31))
= (123.47 , 153.53)
Lower limit = 123.47
Upper limit = 153.53
margin of error = z * (s/sqrt(n))
= 1.96 * (42.7 / sqrt(31))
= 15.032
c)
z value for 99% CI = 2.576
CI = mean + / - z * ( s / sqrt(n))
= 138.5 + / - 2.576 * (42.7 / sqrt(31))
= (118.74 , 158.26)
Lower limit = 118.74
Upper limit = 158.26
margin of error = z * (s/sqrt(n))
= 2.576 * (42.7 / sqrt(31))
= 19.756
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.