A grocery store purchases bags of oranges from California to sell in their store
ID: 3223698 • Letter: A
Question
A grocery store purchases bags of oranges from California to sell in their store. The weight of a bag of California oranges is normally distributed with a mean of 7.7 pounds and a variance of 1.21 pounds2. A bag of California oranges is randomly selected in the grocery store.
(Round all probability answers to four decimal places.)
a. What is the probability that a randomly selected California orange bag purchased by a customer weighs more than 8 pounds?
b. What is the probability that a randomly selected California orange bag purchased by a customer weighs between 6.1 and 7.2 pounds?
c. What is the probability that a randomly selected California orange bag purchased by a customer weighs exactly 5 pounds?
(Round weight to two decimal places)
d. 20% of the time, a customer will buy a bag of California oranges that weighs more than a specific weight. Find that weight.
Explanation / Answer
mean = 7.7 , variance = 1.21, std. deviation = 1.1
a)
P(X>8)
z = ( x - mean) / s
= (8 - 7.7) / 1.1
= 0.27
P(X> 8) = P(z > 0.27) = 0.3925
b)
P(6.1 < X < 7.2)
z = ( x - mean) / s
= (6.1 - 7.7) / 1.1
= -1.45
z = ( x - mean) / s
= (7.2 - 7.7) / 1.1
= -0.45
P(6.1 < X < 7.2 ) = P(-1.45 < Z < -0.45) = 0.2518
c)
P(4.95 < X < 5.05)
z = ( x - mean) / s
= (4.95 - 7.7) / 1.1
= -2.5
z = ( x - mean) / s
= (5.5 - 7.7) / 1.1
= -2
P(4.95< X<5.5) = P(-2.5 < Z <-2) = 0.0165
d)
z value at 20% = 0.84
x bar = mean + z*s
= 7.7 + 0.84 * 1.1
= 8.624
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.