Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Of 98 adults selected randomly from one town, 64 have health insurance. Find a 9

ID: 3223285 • Letter: O

Question

Of 98 adults selected randomly from one town, 64 have health insurance. Find a 90% confidence interval for the proportion of all adults in the town who have health insurance. Assume that you wish to estimate a population proportion, p. For the given margin of error and confidence level, determine the sample size required. You wish to estimate the proportion of adults that have ever used alternative medicine. Obtain a sample size that will ensure a margin of error of at most 0.01 for a 95% confidence interval. It deemed reasonable to presume that of those sampled, the proportion that have used alternative medicine will be at least 0.64.

Explanation / Answer

12. We will follow below steps to calculate confidence intervals:

SE = sqrt [ p(1 - p) / n ] = sqrt [ (0.35)*(0.65) / 98 ] = sqrt [ 0.0023 ] = 0.048

Therefore, the 90% confidence interval is the range defined by 0.65 + 0.08.

13. Margin of error= 0.01

SE= sqrt [ p(1 - p) / n ]= sqrt [ 0.64(1 - 0.64) / n ]=sqrt [ 0.23 / n ]

critical value *SE =0.01

critical value*sqrt [ 0.23 / n ]=0.01

(t value for given degrees of freedom)*sqrt [ 1 / n ]=0.02

Through hit and trial, we will find that for a sample size of n~ 6250, we are getting the desired results for given confidence interval.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote