A consulting firm had predicted that 38% of the employees at a large firm would
ID: 3222780 • Letter: A
Question
A consulting firm had predicted that 38% of the employees at a large firm would take advantage of a new company Credit Union, but management is skeptical. They doubt the rate is that high. A survey of 200 employees shows that 94 of them are currently taking advantage of the Credit Union. a) Find the standard deviation of the sample proportion based on the null hypothesis. b) Find the z-statistic. a) The standard deviation of the sample proportion based on the null hypothesis is (Round to three places as needed.)Explanation / Answer
Answer to the question:
p = .38
x = 94
n = 200
p cap = 94/200 = .47
a) Stdev = sqrt(.38*.62/200) = .0343
b Z-statistic = (.47-.38)/.0343 = 2.63
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.