Suppose that you are testing the hypotheses H_0: p = 0.20 vs. H_A: p notequalto
ID: 3222586 • Letter: S
Question
Suppose that you are testing the hypotheses H_0: p = 0.20 vs. H_A: p notequalto 0.20. A sample of size 250 results in a sample proportion of 0.26. a) Construct a 99% confidence interval for p. b) Based on the confidence interval, can you reject H_0 at alpha = 0.01? Explain. c) What is the difference between the standard error and standard deviation of the sample proportion? d) Which is used in computing the confidence interval? a) The 99% confidence interval for p is (). (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
p = 0.20 , n = 250 , z value = 2.576
CI = p + /- z * sqrt ( p * ( 1 - p) / n)
= 0.20 + /- 2.576 * sqrt ( 0.20 * ( 1 - 0.20) / 250)
= (0.135 , 0.265)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.