A professor using an open source introductory statistics book predicts that 60%
ID: 3221644 • Letter: A
Question
A professor using an open source introductory statistics book predicts that 60% of the students will purchase a hard copy of the book, 25% will print it out from the web, and 15% will read it online. At the end of the semester he asks his students to complete a survey where they indicate what format of the book they used. Of the 126 students, 71 said they bought a hard copy of the book, 30 said they printed it out from the web, and 25 said they read it online.
1) What is the value of the test statistic?
2) What is the p-value?
3) What is the statistical decision?
Explanation / Answer
hence test statistic =2.3201
for 2 degree of freedom ; p value =0.3135
as p value is higher then 0.05 level we can not reject null hypothesis that phardcopy=0.6 ;pprint=0.25 ; ponline=0.15
observed Expected Chi square Probability O E=total*p =(O-E)^2/E hard copy 0.60 71.00 75.60 0.28 print 0.25 30.00 31.50 0.07 read online 0.15 25.00 18.90 1.97 126 126 2.3201Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.