Heights of 10 year olds, regardless of gender, closely follow a normal distribut
ID: 3220646 • Letter: H
Question
Heights of 10 year olds, regardless of gender, closely follow a normal distribution with mean 55 inches and standard deviation 6 inches. a) What is the probability that a randomly chosen 10 year old is shorter than 48 inches? b) What is the probability that a randomly chosen 10 year old is between 48 and 54 inches? c) The minimum height requirement for Batman the Ride at Six Flags Magic Mountain is 54 inches. What percent of 10 year olds can go on this ride? d) If the tallest 10% of the class is considered "very tall, " what is the height cutoff for "very tall"?Explanation / Answer
Params of normal distributions are given:
Mean = 55
Stdev = 6
a. P(X<48) = P(X< 48-55 / 6) = P(Z< -1.167) = .1230
b. P(48<X<54) = P(-1.167<Z<.167) = .4364-.1230 = .3134
c. P(X>54) = ?, P(Z> 54-55/6) = .1230
d. P(X>a) = .10, a=?, Look at Z tables the top 10% is Z=1.28 on the Z tables.
So, a = 1.28*6+55 = 62.68
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.