2. Total probability problem. Heavy-large packaging. Suppose that 2% and 1% of t
ID: 3220522 • Letter: 2
Question
2. Total probability problem. Heavy-large packaging. Suppose that 2% and 1% of the glass samples and Samples of laboratory glass are in small-light packaging or samples large packages shipped in small and large packages, respectively, breaks during transit. If 60% of the glass is shipped in 40% are shipped in small packages: What proportion of glass samples breaks during transit? 2. Total probability problem. Heavy-large packaging. Suppose that 2% and 1% of the glass samples and Samples of laboratory glass are in small-light packaging or samples large packages shipped in small and large packages, respectively, breaks during transit. If 60% of the glass is shipped in 40% are shipped in small packages: What proportion of glass samples breaks during transit?Explanation / Answer
2% of glass samples in small packages breaks. 40% are shipped in small packages.
1% of glass samples in large packages breaks. 60% are shipped in large packages.
Therefore we are given that:
P( break | Small ) = 0.02 , P(Small) = 0.4
P( break | Large ) = 0.01 , P(Large) = 0.6
Therefore by the use of law of total probability we get:
P(Break ) = P(Break | Small )P(Small ) + P( Break | Large )P(Large ) = 0.02*0.4 + 0.01*0.6 = 0.008 + 0.006 = 0.014
Therefore the proportion of glass samples which breaks during the transit would be 0.014
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.