The student body of 3, 191 students has been split up into three categories: Tho
ID: 3220108 • Letter: T
Question
The student body of 3, 191 students has been split up into three categories: Those who prefer the cafeteria food (914), those who prefer the Den food (1075), and those who prefer to cook for themselves (1202). Out of the cafeteria lovers, the probability of them meeting the recommended daily step count of 10, 000 is 30%. Out of the den lovers, the probability of them meeting the recommended daily step is 25%. Out of the chefs, the probability of NOT meeting the step count is 26%. b) I pick a student at random, what is the probability that they prefer the Den and met their steps? Show your work.Explanation / Answer
Let:
A = prefer the Den
B = meet their steps
So,
P(A) = Number of favourable events/Total number of events = 1075/3191 = 0.3369
Given:
P(B) = 0.25
So,
by Multiplication Theorem of probability:
P(Prefer Den & meet their steps) = P(A) X P(B)
= 0.3369 X 0.25 = 0.0842
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.