Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Among females in the United States between 18 and 74 years of age, the diastolic

ID: 3219668 • Letter: A

Question

Among females in the United States between 18 and 74 years of age, the diastolic blood pressure is normally distributed with the = 77 mmHg and = 11.6 mmHg. a) For a randomly selected woman from this population, what is the probability that she will have a diastolic blood pressure above 90mmHg? b) What is the probability that she will have a diastolic blood pressure between 60 and 90 mmHg?
Please show all work. Thanks! Among females in the United States between 18 and 74 years of age, the diastolic blood pressure is normally distributed with the = 77 mmHg and = 11.6 mmHg. a) For a randomly selected woman from this population, what is the probability that she will have a diastolic blood pressure above 90mmHg? b) What is the probability that she will have a diastolic blood pressure between 60 and 90 mmHg?
Please show all work. Thanks! a) For a randomly selected woman from this population, what is the probability that she will have a diastolic blood pressure above 90mmHg? b) What is the probability that she will have a diastolic blood pressure between 60 and 90 mmHg?
Please show all work. Thanks!

Explanation / Answer

for normal distribution z=(X-mean)/std deviation

hence with help of normal value table:

a)probability that she will have a diastolic blood pressure above 90mmHg=P(X>90)=1-P(X<90)=1-P(Z<(90-77)/11.6)

=1-P(Z<1.1207)=1-0.8688 =0.1312

b) P(60<X<90)=P((60-77)/11.6<Z<(90-77)/11.6)=P(-1.4655<Z<1.1207)=0.8688-0.0714 =0.7974

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote