According to a lending institution, students graduating from college have an ave
ID: 3219506 • Letter: A
Question
According to a lending institution, students graduating from college have an average credit card debt of $4, 300. A random sample of 40 graduating seniors was selected, and their average credit card debt found to be $4, 615. Assume the standard deviation for student credit card debt is $1, 200. Using alpha = 0.10, complete parts a and b below. a. Does this sample provide enough evidence to challenge the findings by the lending institution? Determine the null and alternative hypotheses. The z-test statistic is (Round to two decimal places as needed.) The critical z-score(s) is(are) (Round to two decimal places as needed. Use a comma to separate answers as needed.) Because the test statistic the null hypothesis b. Determine the p-value for this test. The p-value is (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
Here we have to test the hypothesis that,
H0 : mu = 4300 Vs H1 : mu not= 4300
where mu is the population mean.
Alpha = significance level = 0.1
Given that,
Xbar = sample mean = 4615
n = sample size = 40
sigma= standard deviation = 1200
Now here population standard deviation is known so we use one sample z-test.
The test statistic is,
Z = (Xbar - mu) / (sigma/sqrt(n))
= (4615-4300) / (1200/sqrt(40))
= 1.66
Now we have to find critical value.
Critical value we can find using EXCEL.
syntax :
=NORMSINV(probability)
where probability = 1 - alpha/2
Critical values are -1.64 and 1.64 since the test is two sided.
P-value also we can find using EXCEL.
syntax :
=2*(1 - NORMSDIST(z))
where z is test statistic
P-value = 0.097
P-value < alpha (0.10)
Reject H0 at 0.1 significance level.
Conclusion : There is suffiicent evidence to say that population mean is differ from $4,300.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.