The average price of a television on a certain web site is Assume the price thes
ID: 3219417 • Letter: T
Question
The average price of a television on a certain web site is Assume the price these televisions follows the normal distribution with a standard deviation of $150 Complete parts a through d below. What is the probability that a randomly selected television from the site sales for less than $700? (Round to four decimal places as needed.) (Round to four decimal places as needed) What is the probability that a randomly selected television from the site sells for between $900 and s1.000? (Round to four decimal places as needed) There are 19 televisions on the site. How many televisions are within a $800 budget? There are televisions on the site that are within a $800 budget (Round down to the nearest whole number.)Explanation / Answer
a) P(X<700)=P(Z<(700-830)/150)=P(Z<-0.8667)=0.1931
b)P(400<X<500)=P(-2.8667<Z<-2.2)=0.0139-0.0021=0.0118
c)P(900<X<1000)=P(0.4667<Z<1.1333)=0.8715-0.6796=0.1918
d) P(X<800)=P(Z<-0.2)=0.4207
hence total number with in 800 =np=19*0.4207=~8 Nos
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.