Upgrading a certain software package requires installation of 68 new files. File
ID: 3219416 • Letter: U
Question
Upgrading a certain software package requires installation of 68 new files. Files are installed consecutively. The installation time is random, but on the average, it takes 15 sec to install one file, with a variance of 11 sec^2. c What is the probability that the whole package is upgraded in less than 12 minutes? A new version of the package is released. It requires only N new files to be installed, and it is promised that 95% of the time upgrading takes less than 10 minutes. Given this information, compute N.Explanation / Answer
4.31) mean time of 68 files =15*68 =1020
and std deviation of time taken to install 68 files=(11*68)1/2 =27.35
therefore proability that whole package takes less then 12 min(720 sec)=P(X<720)=P(Z<(720-1020)/27.35)
=P(Z<-10.9691)=0.0000
b) for N file mean time =15N
and std deviation =(11N)1/2
hence P(X<600)>0.95
(600-15N)/(11N)1/2 >1.6449
N =37
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.