Assume the speed of vehicles along a stretch of 1-10 has an approximately normal
ID: 3218513 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
here for normal distribution z=(X-mean)/std deviation
a)P(X<65)=P(Z<(65-71)/8)=P(Z<-0.75)=0.2266
b)P(X<50)=P(z<-2.625)=0.0043
c)for top 10% , z=1.28
hence corresponding speed =mean +z*std deviation =81.25
d)actual distribution of speed will be skewed to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.