47 PM Chapter 07, Advanced Exercises, Problem 103 Chapter 2.1 7A Let u be the me
ID: 3218459 • Letter: 4
Question
47 PM Chapter 07, Advanced Exercises, Problem 103 Chapter 2.1 7A Let u be the mean annual salary of Major League Baseball players for 2002 Assume that the standard deviation the salaries of these players is $101,000 What is the probability that the 2002 mean random of 70 salary of a sample baseball players was within $20,000 of the population mean, H.Assume that s 0.05 Round your answer to two decimal places. the absolute tolerance is +/-0.01 ew Results by Study Question Attempts o of 5 used save 'on LATER SUBMIT ANSWER MapleNet copyright 2000-2017Dy John Waey & Sons, Inc. or related companies Ainahts reservedExplanation / Answer
std deviation of mean =101000/(70)1/2 =12071.81
as z=(X-mean)/std deviation
hence P(-20000/12071.81<Z<20000/12071.81) =P(-1.6568<Z<1.6568)=0.9512-0.0488=0.9024
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.