Create a contingency table on the bottom of the page using a hypothetical sample
ID: 3217947 • Letter: C
Question
Create a contingency table on the bottom of the page using a hypothetical sample of 100,000 people given that the baseline rate of a disease is 4 out of 1000, the sensitivity of the test is 98% and the specificity is 95%. Use the table to answer these questions: a) What is the false negative rate? (percent form) b) What is the false positive rate? (percent form) c) What is the probability that the test is positive for someone who has the disease? (percent form) d) What is the probability that someone who does not have the disease will test negative? (percent form) e) What is the probability that a person has the disease if the test is positive? That is, what is the positive predictive value of the test? (decimal form 3 decimal places) f) What is the probability that the person does not have the disease if they test negative? (decimal form - 3 decimal places)Explanation / Answer
1)faLSE negative rate =1-sensitivity =2%
b) false postive ratre=1-specificity =5%
c)=sensitivity =98%
d)=specificity=95%
from above
test results
e)here positive predictive value =(392/5372)*100=7.298%
f) negative predictive rate =(94620/94628)*100 =99.99%
True Disease State Diseased (+) Healthy(-) Total Diseased (+) 392 8 400 Healthy (-) 4980 94620 99600 Total 5372 94628 100000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.