A doctor wants to estimate the HLD cholestorol of all 20-to-29-year-old females.
ID: 3217937 • Letter: A
Question
A doctor wants to estimate the HLD cholestorol of all 20-to-29-year-old females. How many subjects are needed to estimate the HDL cholesterol within 3 points with 99% confidence assuming standard deviation=16.5? suppose the doctor would be content with 95% confidence. How does the decrease in confidence affect the sample size required?
A 99% confidence level requires ________ subjects.
A 95% confidence level requires ________ subjectt.
How does the decrease in confidence affect the sample size required?
Explanation / Answer
For 99 % confidence, z = 2.575
Standard error = z* Standard deviation/Sqrt(n)
or, 3 = 2.575 *16.5/sqrt(n) which gives n as 200.57
N = 201(Rounding up)
For 95 % confidence, 3 = 1.96*16.5/sqrt(n) which gives n as 116.24 or 117
Decrease in confidence decreases the sample size required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.