The dean at a large university in California wonders if students study less than
ID: 3217755 • Letter: T
Question
The dean at a large university in California wonders if students study less than an average of 24 hours per week.
She randomly selects 25 students and asks their average study time per week (in hours). From their responses, she calculates a sample mean of 19 hours and a sample standard deviation (ss) of 10 hours. Assume the study times are normally distributed.
Question 36
Not answered
Specify the null and alternative hypotheses.
Select one:
a. H(0): 24 Versus H(a): >24
b. H(0): 24 Versus H(a): <24
Feedback
Question 37
Question text
The standard error (SE) of X¯X¯ is
Select one:
a. 2
b. 0.4
c. 10
d. 3.8
Feedback
Question 38
Not answered
Points out of 1.00
Question text
The test statistics value is
Select one:
a. -1.25
b. -1.67
c. -2.5
d. -2
Feedback
Question 39
Flag question
Question text
The p-value is
Select one:
a. 0.11
b. 0.05
c. 0.01
d. 0.03
Question 40
Not answered
Points out of 1.00
Question text
At =0.05 and based on p-value
Select one:
a. We reject H(0) in favor of H(a)
b. We do not reject H(0)
Explanation / Answer
36)b. H(0): 24 Versus H(a): <24
37) The standard error (SE)=10/(25)1/2 =2
38)The test statistics value is =(X-mean)/std error =(19-24)/2=-2.5
39)The p-value is =0.01
40)We reject H(0) in favor of H(a)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.