2. The null hypothesis, H o : = 43, was tested against the alternative hypothesi
ID: 3217619 • Letter: 2
Question
2. The null hypothesis, Ho: = 43, was tested against the alternative hypothesis, Ha: > 43. A sample of 74 resulted in a calculated p-value of 0.062. If = 3.1, find the value of the sample mean, x. (Give your answer correct to one decimal place.)
3. The null hypothesis, Ho: = 15.5, was tested against the alternative hypothesis, Ha: < 15.5. A sample of 51 resulted in a calculated p-value of 0.013. If x = 14.5, find the value of the population standard deviation. (Give your answer correct to two decimal places.)
Explanation / Answer
Question 1)
The given hypothesis statement says this is a two-tailed test.
The value of standard deviation is given so we use z-test for single mean.
p-value = 2 * P (Z > z)
z = (x bar - µ) / (s/Ön)
= (1.624-1.587)/(0.26/sqrt(29))
= 0.77
p-value = 2 * P (Z>0.77)
= 2 *( 1 – P (z<0.77))
= 2 * ( 1 - 0.7794)
= 2 *0.2206
= 0.4412
Answer: 0.4412
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.