A researcher is interested in determining the proportion of first year universit
ID: 3217122 • Letter: A
Question
A researcher is interested in determining the proportion of first year university students who have suffered hearing loss from loud music and other big-city sounds. How many students should she give hearing tests to in order to determine this proportion with a margin of error (half width of confidence interval) of 0.12 using a 95% confidence interval? a.) If she believes from previous studies that the true proportion is 0.25. (Give answer as a whole number ) b.) If she has no idea of the proportion with hearing loss. (Give answer as a whole number.)
Explanation / Answer
a) here p=0.25
and for 95% CI, z=1.96
margin of error E=0.12
hence sample size =p(1-p)*(z/E)2 =~51
b) for no idea p=0.5
hence sample size =~67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.