100 women use a new pregnancy test, 44 of the women are actually pregnant. Of th
ID: 3217079 • Letter: 1
Question
100 women use a new pregnancy test, 44 of the women are actually pregnant. Of the women who are pregnant, 35 test positive. Of the women who are not pregnant, 8 of them test positive. Draw tree diagram and Calculate the probability for each event. Please write neatly and explain. Thank you so much!
1. A randomly selected test is negative, given the woman is not pregnant
2. A randomly selected test is positive
3. A randomly selected test is from a woman who is pregnant given it is negative
4. A randomly selected test is incorrect (false-positive or false-negative)
Explanation / Answer
P(Pr) = 44/100 = 0.44 and P(Pr') = 0.56
P(+ve|Pr) = 34/44 = 0.7955
P(+ve|Pr') = 8/56 = 0.1429
P(-ve|Pr) = 9/44 = 0.2046
P(-ve|Pr') = 48/56 = 0.8571
(1) Probability that a randomly selected test is negative, given the woman is not pregnant
P(-ve|Pr') = 48/56 = 0.8571
(2)
Probability that randomly selected test is positive
P(+ve) = P(+ve|Pr) + P(+ve|Pr') = 0.7955 + 0.1429 = 0.9384
(3)
Probability that a randomly selected test is from a woman who is pregnant given it is negative
P(Pr|-ve) = P(-ve|Pr)*P(Pr) / (P(-ve|Pr)*P(Pr) + P(-ve|Pr')*P(Pr')) = 0.2046*0.44 / (0.2046*0.44 + 0.8571*0.56) = 0.1579
(4)
Probability that a randomly selected test is incorrect
P(+ve|Pr') = 8/56 = 0.1429
P(-ve|Pr) = 9/44 = 0.2046
Required probability = 0.1429 + 0.2046 = 0.3475
Pregnant Non-Pregnant 44 56 Test +ve 35 8 Test -ve 9 48Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.