Martin good purchased corporate stock 7 years ago for $6000. He received quarter
ID: 3216517 • Letter: M
Question
Martin good purchased corporate stock 7 years ago for $6000. He received quarterly dividends of $60 at the end of each quarter for the first four years nothing the fifth year, and $65 at the end of each quarter for the last 2 years. Immediately after receiving the last quarterly dividend, martin sold the stock for $14500. What interest rate compounded quarterly did he earn? Martin good purchased corporate stock 7 years ago for $6000. He received quarterly dividends of $60 at the end of each quarter for the first four years nothing the fifth year, and $65 at the end of each quarter for the last 2 years. Immediately after receiving the last quarterly dividend, martin sold the stock for $14500. What interest rate compounded quarterly did he earn?Explanation / Answer
Martin good purchased corporate stock 7 years ago for $6000
Hence, principal =6000
He received quarterly dividends of $60 at the end of each quarter for first four years
Hence, total dividends of first 4 years =60×4×4=960
And $65 at the end of last two years
Hence, total dividends of last two years = 65×4×2=520
He gets total dividends = 960+520=1480
He sold stock for $14500
Hence, he gets total amount= 14500+1480=15980
For quarterly, rate=r/4 and time=4t=4×7=28
Amount=principal (1+r/100)^t
15980=6000 (1+r/400)^28
15980/6000=(1+r/400)^28
(15980/6000)^1/28 = (1+r/400)
1.412953/1.364375 = (1+r/400)
1.035604 = (1+r/400)
1.035604 -1 = r/400
r/400=0.035604
r/4 = 3.56 is required rate of 7years compounded quarterly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.